چگونه سخنرانی خوبی داشته باشیم؟

سخنرانی شامل دو مهارت فنون ارائه و ویژگی‌های فردی شخص ارائه‌دهنده است که در هم آمیخته و به عنوان تهیه، ارائه و تمرین ارتباطات کلامی و غیرکلامی توصیف می‌شود.
چگونه سخنرانی خوبی داشته باشیم؟

شاید این تجربه برای شما آشنا باشد. وقتی از شما خواسته‌اند در جمعی شروع به صحبت کنید، احساس ترس و نگرانی از نتایج سخنرانی خود کرده‌اید. این موضوع، بین بسیاری از افراد مشترک است و کاملا طبیعی است که افراد نتوانند ارائه خوبی در میان جمع داشته باشند. اما این ترس، گاهی مانع از انجام سخنرانی در ما می‌شود. برای حل این مشکل، راه‌هایی وجود دارد. مثلا می‌توان متن سخنرانی را از قبل آماده کرد. 

از آنجا که همه چیز به سخنرانی ختم نمی‌شود و انسان‌ها موقعیت‌های گوناگونی مانند صحبت کردن در گروه‌ها و جلسات را پشت سر می‌گذارند یا در کنفرانس‌های آنلاین و حضوری شرکت می‌کنند، یادگیری درست سخنرانی از اهمیت برخوردار می‌شود. یک سخنران نیاز دارد تا بتواند پیغامی را به مخاطبان خود انتقال دهد. علاوه بر این سخنرانی دارای عناصر کلیدی زیر است: 

  • محتوا 
  • پیام سخنرانی 
  • واکنش مخاطبان 
  • روش سخنرانی 

اما موانعی نیز بر سر راه سخنرانی وجود دارند. این موانع می‌توانند سر و صدا یا بقیه عوامل حواس‌پرتی باشند. ممکن است فضای سخنرانی بیش از حد گرم یا سرد باشد یا سطح هوشیاری مخاطبان، سخنران را تحت تاثیر قرار دهد. اینها مواردی است که یک سخنران باید از پیش بداند و خود را برای آن آماده کرده باشد تا بتواند توجه مخاطبان خود را به سخنرانی‌اش جلب کند. 

منبع: فرادرس
فرادرس
رایگان
دریافت فایل
سه‌شنبه 28 فروردین 1403، ساعت 13:34