آموزش تغذیه و نگهداری کاملا اصولی زنبور عسل در زمستان

برای افرادی که هنوز در کار پرورش زنبورعسل تجربه ای ندارند نحوه زندگی و اطلاعات کامل راجب زنبور عسل +تصاویر جالب خواهد بود. ضمن اینکه در این مقاله می خواهیم از
آموزش تغذیه و نگهداری کاملا اصولی زنبور عسل در زمستان

برای افرادی که هنوز در کار پرورش زنبورعسل تجربه ای ندارند نحوه زندگی و اطلاعات کامل راجب زنبور عسل +تصاویر جالب خواهد بود. ضمن اینکه در این مقاله می خواهیم از شما دعوت کنیم تا با آموزش تغذیه و نگهداری کاملا اصولی زنبور عسل در زمستان آشنا شوید.

مقدمه:

زنبورهای عسل یکی از تمیزترین و بهترین موجودات و حشرات روی زمین هستند چراک که محصولی را تولید می کنند که هم بهترین غذا وهم بهترین دارو برای بشر می باشد. پس مراقبت و نگهداری اصولی آنها در فصول سرد سال برای پرورش دهندگان آنها ضروری است. علاوه بر این نقش زنبورعسل در اکوسیستم بسیار حیاتی است چون در صورت حذف این حشره پرتلاش از چرخه حیات بشر فقط حدود 4 الی 5 سال زنده خواهد ماند.

فیلم آموزش نگهداری پوکه های زنبورعسل به مدت طولانی در زمستان:

 

همچنین بخوانید: همه چیز که درباره ی زنبور عسل وپرورش آن باید بدانید (تصویری)

در فصل زمستان فضای داخلی کندوها را کوچکتر کنید!

بهترین کاری که تاکنون برای مراقبت بهتر از زنبورعسلها صورت گرفته که بهترین نتیجه را نیز در پی داشته است تنگ کردن کندو می باشد. تنگ کردن یعنی برداشتن قاب های اضافی از کندو و کم حجم کردن فضای داخلی آن با این هدف که گرم کردنش در زمستان برای زنبورها آسان گردد. قانون زمستانی کردن کندو عبارتست از(تمام شان های پر از زنبور عسل به اضافه یک شان عسل بدون زنبور در سمت راست و یک شان عسل بدون زنبور سمت چپ). با این حساب اگر در کندویی زنبورهایش روی 6 شان نشسته باشد باید آن را با 8 شان زمستانی کرد. فضای خالی باقی مانده را با یک تخته که به کف کندو برسد از قسمت پر از زنبور عسل جدا کرده و داخل فضای خالی هم کاغذهای روزنامه مچاله شده می ریزند. هرگاه جمعیت قوی بوده و هر10 قاب را کاملا پر کرده باشد دیگر تنگ کردن آن لزومی ندارد. برای زمستانی کردنش روی قاب ها پارچه کتان دولا و روی آن نیز مقداری روزنامه می گذارند تا زنبورها بتوانند زمستان را گرم و سالم بگذرانند. هرگز از ورقه نایلونی برای این منظور نباید استفاده کرد چون مانع خروج بخار و باعث تشکیل قطرات آب در سطح داخلی نایلون می گردد. این قطرات روی شان ها چکیده و باعث کپک زدگی آنها در جریان زمستان می شوند.

نکات کلیدی در مورد تغذیه و نگهداری زنبورعسل در زمستان:

یکی از وظایف مهم هر زنبوردار، پیشگیری و مبارزه با بیماریها و آفات زنبورعسل قبل ازشروع فصل زمستان گذرانی است. کارشناسان زیربط در این خصوص به زنبورداران توصیه می کنند که کندوهای خود را درفصل پائیز و قبل از زمستان گذرانی درمزارع آفتابگران، پنبه، ذرت و… مستقرنمایئد. برای اینکه بهترین مراقبت را از زنبورعسلها به عمل آورده باشید لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

این مطلب کاربردی را از دست ندهید: آموزش تصویری نحوه ساخت کندوی عسل

کاربرانی که در مورد این موضوع سؤالی دارند می توانند در بخش نظرات از کارشناسان ما بپرسند و پاسخ سؤالات خود را دریافت نمایند.

منبع: هنر فردی
هنر فردی
رایگان
دریافت فایل
پنج‌شنبه 28 تیر 1403، ساعت 17:55