آموزش تصویری زنجیره بافی تابلو فرش +فیلم رایگان

نام دیگر زنجیره بافی فرش پل بافی است که علاوه بر زیبایی کار، با هدف استحکام و دوام بیشتر فرشها در ابتدا و انتهای فرش بکار می رود. در ادامه آموزشهای کاربردی
آموزش تصویری زنجیره بافی تابلو فرش +فیلم رایگان

نام دیگر زنجیره بافی فرش پل بافی است که علاوه بر زیبایی کار، با هدف استحکام و دوام بیشتر فرشها در ابتدا و انتهای فرش بکار می رود. در ادامه آموزشهای کاربردی هنر قالیبافی می خواهیم شما را با آموزش تصویری زنجیره بافی تابلو فرش آشنا کنیم، همچنین یک نمونه فیلم در این خصوص تهیه کرده ایم که برای دانلود و مشاهده رایگان در اختیارتان قرار می دهیم.

ویدیو آموزش زنجیره بافی قبل از بافت:

 

از دست ندهید:  درآمد و دستمزد بافت تابلو فرش چگونه است؟

زنجیره بافی چیست؟

قالیبافان و افراد باتجربه در زمینه قالی بافی، می دانند که بعد از چله کشی، زنجیره بافی انجام می شود این کار برای ثابت نگه داشتن نخ چله و محکم بودن ابتدا و انتهای فرش انجام می گیرد قبل از انجام زنجیره بافی ابتدا چوب تسمه را به جای زهوار پایین قرارمی دهیم چوب تسمه وسیله ای است شبیه خط کش که بعد از چله کشی به جای نخ زهوار پایین قرار می گیرد و محل شروع بافت را تعیین می کند بنابراین می توان نخ زهوار پایین را ازمیان نخها بیرون بکشیم. برای انجام زنجیره بافی نخی از جنس چله با عرض 6 برابر عرض کار را دولا کرده و سر نخ دولا شده را از زیر یک جفت چله و از گوشه کار عبور می دهیم. دوباره جفت بعدی چله را برداشته و سر نخ دولا شده را از زیر چله رد می کنیم. این کار تکرار می شود تا به انتهای چله ها برسیم.

انواع زنجیره بافی:

زنجیره تابلوفرش

بطور معمول ۲ نوع زنجیره بافی موجود است:

زنجیره بافی متداخل (گندمی ): برای این کار نخی را با طول ۱۰برابر عرض فرش برداشته آن را ۲لا می کنیم و به صورت گلوله کوچکی در می آوریم و برای انجام زنجیره بافی از محلی که نخ دو لا شده است نخ را باز کرده و روی دو تار قرار می دهیم و گلوله را دور تار چرخانده و از محلی که نخ را باز کرده بودیم خارج می کنیم و این عمل را تا انتهای چپ فرش تکرار می کنیم(بهتر است که این عملیات از سمت راست شروع شود) و در نهایت انتهای نخ را به راست روها می بندیم.زنجیره-بافی-گندمی
زنجیره بافی قایقی (جناقی): نخ مخصوص زنجیره بافی را برداشته و آن را از دور تارهای چله به صورت ۲تایی رد می کنیم و تا آخر ادامه می دهیم در این حالت می توانیم یا کار را تمام شده فرض کنیم و انتهای نخ زنجیره را به راست روها ببندیم یا اینکه با یک ردیف برگشتی این عمل را تکرار کنیم و در نهایت سر نخ زنجیره را به راست رو ببندیم البته این نکته قابل ذکر است که باید قبل از عملیات زنجیره بافی به روش قایقی طول نخ زنجیره با توجه به تعداد ردیفی که می خواهیم زنجیره بزنیم مناسب باشد (جنس نخ زنجیره بهتر است از جنس نخ چله باشد).

زنجیره-بافی-قایقی

پیشنهاد ما به شما این است که از این بسته های آموزشی فوق العاده و کامل استفاده کنید تا، هنر قالی بافی را بدون نیاز به کلاس و پرداخت هزینه، خیلی سریع و حرفه ای بیاموزید! بازهم چنانچه مشکل یا ابهامی در زمینه زنجیره بافی تابلو فرش دارید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: هنر فردی
هنر فردی
رایگان
دریافت فایل
چهارشنبه 2 اسفند 1402، ساعت 21:01