آموزش تصویری نحوه ساخت کندوی عسل

در آخرین مطلب از آموزش کاربردی حرفه زنبورداری با دانلود رایگان بهترین کتاب آموزش زنبورداری بصورت pdf در خدمت شما بودیم. در این مقاله می خواهیم نحوه ساخت کندوی
آموزش تصویری نحوه ساخت کندوی عسل

در آخرین مطلب از آموزش کاربردی حرفه زنبورداری با دانلود رایگان بهترین کتاب آموزش زنبورداری بصورت pdf در خدمت شما بودیم. در این مقاله می خواهیم نحوه ساخت کندوی عسل را به شما آموزش دهیم.

مقدمه:

قطعاً هر پرورش دهنده زنبورعسل باید با نحوه ساخت کندوی زنبورعسل آشنا باشد. کندو مجموعه ای از خانه های شش ضلعی است که زنبورها آنرا در ابتدا بمنظور مراقبت و حفاظت از لاروها می سازند و بعداً عسلهای تولیدی خود را در این خانه ها ذخیره سازی می کنند تا در فصل زمستان از این عسل انباشته شده مصرف کنند. چنانچه زنبورها خود به ساخت کندو مشغول شوند اینکار برای آنها حدود 3 ماه زمان می برد اما برای سرعت بخشیدن به کار به طور مصنوعی کندویی توسط انسانها برای آنها ساخته می شود تا زنبورها بعد از جمع آوری شهد برای ذخیره سازی عسل و گرده و همچنین نگهداری لاروها از آن استفاده کنند.

فیلم آموزش ساخت کندوی عسل زیبا با تنه درخت:

 

مطالعه این پست را از دست ندهید: پرورش زنبور عسل در منزل؟ آیا ممکن است؟ حتما این مطلب را بخوانید!

قسمتهای مختلف کندو:

کندوها به طورکلی از 4 قسمت اصلی تشکیل شده اند که شامل موارد زیر هستند:

برای ساخت کندو بهترین وسیله چوب است. در ایران معمولا از تنه درختان تبریزی و در برخی مناطق از چوب درختان جنگلی و سوزنی برگان استفاده می شود. ابعادی که در ادامه آورده می شود تا حد زیادی شبیه به کندوی استاندارد در ایران است.

بدنه اصلی کندوی عسل:

بدنه-کندو

چهارچوب  کندو بصورت مستطیل ساخته می شود. طول و عرض داخلی کندو372*462 میلیمترو طول و عرض خارجی کندو چنانچه ضخامت بدنه را 22 میلیمتر بگیریم 416 *506 میلیمتر می باشد. در صورتی که بخواهند ضخامت را تغییر دهند، اندازه داخلی باید ثابت باشد. ضخامت بدنه کندو هم معمولاً  20 تا 22 میلیمتر در نظر گرفته میشود که در مناطق سردسیری حتی این اندازه حتی به 30 میلیمترهم می رسد.

در-کندو1

محل قرار گرفتن قابها یا اصطلاحا مقر قابها بر روی تخته عرضی می باشد که ارتفاع آن 10میلیمتر یا 20 میلیمتر و عرض فرورفتگی عمودی 10 میلیمتر می باشد. ارتفاع چهارچوب بدنه  240 میلیمتر می باشد.

قاب کندو

درقسمت بالایی و پایینی بیرون چهارچوب بدنه زهوارهایی وجود دارند.( در 4 وجه بالا و در 3 وجه پایین به غیر از وجهی که دریچه پرواز تعبیه شده است. این زهوارها برای حمل و نقل آسانتر برای قرار گرفتن در ب کندو برروی آن، استحکام بخشی به چهارچوب بدنه، ایجاد فضای باز بر روی قابها و اتصال تخته کف به چهارچوب اصلی تعبیه شده است.

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!

 

در قسمت بالا، این زهوار حدود 30 میلیمتر پایینتر و در قسمت پایین هم 20 میلیمتر پایین آمده است. معمولا ارتفاع زهوار 40 میلیمتر، عرض آن 20 میلیمتر وطول آن برابر طول چهارچوب است. بهترین نوع اتصال بین تخته های بدنه کام و زبانه و در درجه بعدی شیار و کانال می باشد.

درب کندوی عسل:

کندو-و-درب1

دربهای میلیمتری کندو دو نوع اند. درب داخلی و درب خارجی. در ایران کندوها  فاقد درب داخلی اند و معمولا به جای درب داخلی از پارچه های برزنتی یا متقال استفاده میشود. ابعاد درب داخلی کندوی عسل برابربا ابعاد بدنه اصلی است که دارای یک سوراخ برای راه ورود زنبوران برای  تغذیه می باشند. این درب یا پارچه های برزنتی آغشته به بره موم از هدر رفتن گرما در زمستان و ورود گرما به داخل در تابستان جلوگیری می کنند.

ارتفاع درب خارجی از داخل 60 میلیمتر تا 80 میلیمتر و از خارج80 میلیمتر تا 100 میلیمتر می باشد. ضخامت تخته های بکار برده شده برابر 20 میلیمتر، طول و عرض داخلی برابر 416*506 میلیمترو طول و عرض خارجی درب برابر 546*456 میلیمتر است.

روی در را اغلب ورقه های فلزی برای استحکام بیشتر و عدم تماس نزولات آسمانی با چوب درب اصلی بکار می رود. درب خارجی نیز از تختهه ای ناپیوسته تشکیل شده اند. بهتر است زیر ورقه فلزی یک لایه پلی اتیلنی کار گذاشته شود تا در تابستان حرارت بیش از حد وارد کندو نشود. همچنین تخته درب خارجی یک تکه باشد.

ورقه-فلزی-روی-کندو

قابها از چهار تکه چوب تشکیل شد که دوتای آنها متقارن (نوارهای کناری )و دوتای آنها نامتقارن اند.(دو نواربالایی و پایینی)

طول تکه چوب پایینی برابر 430 میلیمتر ، عرض آن برابر 20 میلیمتر و ضخامت  10 میلیمتر می باشد. ضخامت تکه چوبهای جانبی برابر 10 میلیمتر، طول 222 میلیمتر و عرض آن در قسمت بالابرابر 35 میلیمتر و در قسمت پایینی برابر 27 میلیمتر است. قسمتی که عرض آن 35 میلیمتر است یکیسوم تکه چوب جانبی و قسمتی که عرض آن 27 میلیمتر است دو سومتکه چوب جانبی را تشکیل می دهد.

نوارچوبی که هنگام بازدید کلونی ها و برداشتن قاب از کندو بدست می گیریم و بواسطه آن قاب را بیرون می کشیم قطعه چوب بالایی است. طول این قطعه 482 میلیمتر، عرض آن27 میلیمتر ، ضخامت آن 20 میلیمتر می باشد. در وسط سطح پایینی قطعه چوب بالایی شیاری به عرض 3 میلیمتر می تراشند تا پای مومی در آن قرار بگیرد. هنگام باز کردن درب کندو مراقب باشید و بصورتی که در تصویر زیر می بینید درب کندو را باز کنید.

باز-کردن-در-کندو

شاخ های قطعه نوار بالایی به  قسمتی از آن اطلاق می شود که بواسطه آنها قاب برروی چهارچوب عرض بدنه سوار می شود. ابعاد آن 9*27 میلیمتر یا 30*10 میلیمتر در نظر گرفته می شود. 9 تا 10 شاخ قاب بر روی چهارچوب بدنه قرار گرفته و 18 میلیمتر تا 20 میلیمتر آن از اطراف خالی خواهد بود.

در مراکز مهم زنبورداری دنیا بخصوص قاره آمریکا شیوه نصب و اتصال قطعات قابها به یکدیگر متفاوت است. این قطعات بصورت آماده بفروش می رسد و زنبوردار براحتی با چند عدد میخ و یک پایه مومی از قبل سیم کشی شده قابی با پایه مومی محکم آماده معرفی به کندو است.

هر کندو ظرفیت 10 قاب را دارد و در صورت متراکرم کردن آنها درون چهارچوب بدنه 22 میلیمتر فضای آزاد برای راحتی کار کردن با قابها باقی می ماند. قابها را بصورت عمودی یا افقی سوراخ می کنند و از درون آنها سیم گالوانیزه عبور می دهند و پایه مومی را به  سیم توسط موم دوز یا ایجاد جریان الکتریکی ضعیف در سیم ها می دوزند. البته این روش در مراکز مهم پرورش زنبور عسل دنیا همانطور که ذکر شد منسوخ شده و از پایه های مومی سیم کشی شده استفاده می نمایند.

حتماً ببینید: 10 فیلم بسیارمهم و کاربردی آموزش زنبورداری و پرورش زنبور عسل در ایران (رایگان)

زنبورها چگونه کندو می سازند؟

ساخت-کندو

زنبورها فعالیت کندوسازی را به صورت پیوسته و مستمر در طول ۳ ماه انجام می دهند. ولی در برخی موارد امکان دارد که موم و عسل در اختیار زنبورها قرار داده شود که در این صورت عملیات کندو سازی زودتر به پایان می رسد.

بیشتر پیشاهنگ ها (پیشروان جمعیت) که مأموران یافتن مکان مناسب می باشند به محض پیدا کردن مکان مناسب به ملکه و دیگر زنبوران اطلاع می دهند که این فضا طبیعی می باشد و یا اینکه مصنوعی است و توسط انسان ها بوجود آمده است. با این حال زنبورها وارد فضای جدیدی که به عنوان کندو انتخاب نموده اند، می شود. کندویی که زنبورها برای لانه گزینی برگزیده اند در حقیقت با تلاش خودشان کندو می شود وگرنه در بدو ورود، کندوی آن ها تنها حفره ای بدون موم و عسل می باشد.

زنبورها سپس شروع به ساختن کندوی جدید می کنند، زنبورهایی که زودتر به سقف می رسند بوسیله پاهای جلوی خود آویزان می شوند و سپس زنبورهای بعدی به رده نخست متصل می شوند و این عمل ادامه می یابد تا ساختاری از زنبورها به شکل کله قند برپا می شود. در این حالت شماری از زنبورها به پاکیزگی و نظافت کندو مشغول شده و برخی دیگر از زنبورها نیز سایر درزها و شکاف های کندو را مسدود می سازند. به تدریج فعالیت و حرکت زنبورها برای جمع آوری شهد گل ها شروع می شود و شالوده کندوی جدید با نخستین محموله های شهد گل به این ترتیب گذاشته می شود.

چنانچه باز هم سؤالی در خصوص ساخت کندوی زنبورعسل دارید در بخش نظرات همین پست با ما در میان بگذارید.

منبع: هنر فردی
هنر فردی
رایگان
دریافت فایل
چهارشنبه 3 مرداد 1403، ساعت 06:15