آموزش کامل پرورش موفق بلدرچین+ تغذیه، تخم گذاری و درآمد

در این نوشته همه چیز را راجب راه اندازی یک مزرعه پرورش بلدرچین، بیماری ها، مزایا، بازار فروش و ... بصورت کاملا اصولی برای شما توضیح می دهیم.
آموزش کامل پرورش موفق بلدرچین+ تغذیه، تخم گذاری و درآمد

در این نوشته همه چیز را راجب راه اندازی یک مزرعه پرورش بلدرچین، بیماری ها، مزایا، بازار فروش و … بصورت کاملا اصولی برای شما توضیح می دهیم.

بخش اول-کلیات

پیش از صحبت کردن در مورد مسایل تجاری مزرعه پرورش بلدرچین ابتدا اجازه دهید که مزرعه ی پرورش بلدرچین را توضیح دهم.

در واقع مزرعه ی پرورش بلدرچین به مکانی اطلاق میشود که در ان بلدرچین را جهت اهداف تجاری(مانند سایر پرندگان و ماکیان)برای تولید تخم بلدرچین و تولید گوشت بلدرچین وفراورده های گوشتی پرورش می یابد.

تا انجایی که ما تجربه کرده ایم تجارت پرورش بلدرچین بسیار آسان پر منفعت و سرگرم کننده است.نگهداری از مزرعه ی پرورش بلدرچین آسان است زیرا بلدرچین در میان کوچکترین گونه ی ماکیان قرار میگیرد.

 

بلدرچین

توی این پک فوق العاده، روش پرورش بلدرچین رو به صورت اصولی یاد بگیر. پرورش بلدرچین اصول خاص خودشو داره اما با کمک این پک می تونی به درآمد فوق العاده بالا و بازدهی بی نظیر برسی. فقط 5 روز از وقتتو می گیره!

 

دانشمندان ژاپنی در ابتدا چند بلدرچین وحشی را گرفته و نگهداری کردند و نشان دادند که چگونه میشود بلدرچین را به صورت خانگی و اهلی پرورش داد. به نسبت تخم دیگر ماکیان بسیار مغزی تر است زیرا تخم بلدرچین حاوی مواد مغزی چون پروتین ـ فسفرـآهن وویتامین های A,B1,B2 میباشد.

تخم بلدرچین

پرورش بلدرچین نقش حیاطی را در تامین غذا و محصولات غذایی ایفا می کند.مزرعه ی پرورش بلدرچین نیازمند سرمایه ی اندک است.بلدرچین ها می توانند همراه دیگر ماکیان جهت تولید تخم و گوشت بلدرچین پرورش یابند.

بخش دوم-مشخصات بلدرچین

بخش سوم– مزایای پرورش بلدرچین

مزرعه پرورش بلدرچین

بخش چهارم– چرخه ی زندگی بلدرچین

طول عمر بلدرچین۳ تا ۴ سال است. وزن بلدرچین بالغ در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم است.بلدرچین های ماده در بین ۶تا۷ هفتگی تخمگذاری را آغاز میکنند.هر تخم بنا به اندازه ی ان بین۷ تا ۱۵ گرم است. بلدرچین های ماده در حدود ۳۰۰ تخم در سال اول می گذارند. تخم های ان بسیار زیبا و جذاب است. حضور نور در فرایند تخم گذاری آنها تاثیر بسزایی دارد و نور زیاد سبب کاهش تخمگذاری میشود. آن ها عموما عصر ها تخم میگذارند. جوجه شدن تخم ها در حدود ۱۷ روز طول میکشد. جوجه ی یک روزه در حدود ۶تا ۷ گرم وزن دارند. بلدرچین ها روی تخم های خود نمی خوابند. جهت تولید مثل موفق آن ها و بارور شدن تخم ها هر ۵ بلدرچین ماده را در کنار یک بلدرچین نر قرار میدهند.

جوجه های بلدرچین بسیار حساس هستند و از ابتدای تولد مدت دو هفته طول میکشد تا آنها به اندازه ی کافی قوی و بزرگ شوند. تخم ها با وزن ۹ تا ۱۱ گرم با پوست صاف و سخت جهت انجام فرایند جوجه کشی و تولید بلدرچین بسیار مناسب هستند.

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!

 

بخش پنجم– راه اندازی مزرعه پرورش بلدرچین

همانگونه که بلدرچین ها کوچکترین گونه ماکیان هستند از این رو راه اندازی مزرعه ی پرورش بلدرچین بسیار آسان است. یک برنامه ریزی مشخص برای شروع پرورش در ذهن خود داشته باشید و براساس آن پیش روید. برنامه شما باید شامل تولید مثل, مکان و نگهداری و پرورش, سالن غذا و مراقبت و بازاریابی فروش باشد. بعنوان مثال ویدیوی زیر را تماشا کنید:

در اینجا به صورت مختصر هر مرحله را توضیح می دهیم.

در حال حاضر ۱۸ گونه بلدرچین وجود دارد که برای پرورش سودمند و راه اندازی مزرعه ی پرورش بلدرچین درآمدزا و مناسب هستند.

بعضی از این نژادها برای تولید تخم بلدرچین مناسب ومشهور هستند برخی جهت تولید گوشت و فراده ی گوشتی مناسبند. بنابر نوع کاربری تولیدی آن ها تولید مثل بلدرچین ها و جوجه کشی از آنها بر دو نوع جوجه های گوشتی و جوجه های تخم گذار دسته بندی میشوند.

در اینجا ما چند نمونه از جوجه های کوشتی و تخم گذار را شرح میدهیم:

جوجه های تخم گذار:

جوجه ی گوشتی:

Health-Benefits-of-Quail-Eggs

مکان نگهداری و پرورش در مزرعه ی بلدرچین بسیارحایز اهمیت است.بر اساس ساختار اشاره شده در زیر مکان پرورش و قفس نگهداری طراحی و اجرا کنید.

بلدرچین ها در بستر تولد و یا سیستم قفس توانایی رشد و نمو را دارند اما در مزرعه ی پرورش بلدرچین سیستم قفس بسیار مناسب تر از پرورش و نگهداری در بستر تولد جوجه هاست.در سیستم نگهداری در قفس مدیریت پرورش جوجه ها بسیار آسانتر است و از نظر بهداشتی بسیار مناسب تر بوده و میزان ابتلا به بیماری در جوجه ها کاهش می یابد.

سیستم تهویه ی مناسبی را ایجاد کنید و مطمیِن شوید شوید که هوای مناسب در سالن جریان دارد و نور داخل سالن پرورش مناسب است.

میتوانید تعداد ۵۰ عدد بلدرچین را در قفس به طول۱۲۰ و عرض ۶۰ و عمق ۲۵ سانتیمتر پرورش دهید. از تور سیمی جهت حفاظ و بدنه ی قفس استفاده کنید. ابعاد و سوراخ های تور سیمی قفس برای بلدرچین های بالغ ۵ میلیمتر در ۵ میلیمتر در نظر گرفته شود.

قفس های پلاستیکی برای مزارع پرورش بلدرچین بسیار مناسب هستند. محل نگهداری و پرورش بلدرچین باید از دسترسی حیوانات وحشی دور باشد. از این رو باید از ورود هرگونه حیوانات درنده جلوگیری به عمل آید.

برای اینکه بلدرچین های شما در سلامت کامل و دارای رشد مناسب و تولیدات با کیفیت باشد باید به صورت منظم با غذای متناسب و متعادل تغذیه شوند.بلدرچین های بالغ روزانه درحدود 20تا 25 گرم غذا میخورند. غذای جوجه ها باید 27درصد و غذای بلدرچین های بالغ بین 22تا24 درصد حاوی مواد پروتئین باشد. جدول غذای مناسب و متعادل از نظر مواد غذایی و معدنی در زیر نشان داده شده است.

C:\Users\SAEED\Desktop\Quail Farming.jpg

جهت برداشت و تولید تخم مرغوب حضور نور کافی و مناسب به صورت جدی توصیه می گردد. شما میتوانید به صورت مصنوعی نور و گرمای مناسب را بوسیله ی لامپ های حبابی و هیترهای الکتریکی در قفس ایجاد کنید.

شما میتوانید از لامپ هایحبابی با توان بین ۴۰ تا ۱۰۰ وات در این جهت بهره گیرید. میزان نور و گرمای قفس براساس فصل های سال متفاوت است.اگر شما تولید مثل و جوجه کشی از بلدرچین ها را مد نظر داشته باشید باید هر ۵عدد بلدرچین ماده را در کنار یک عدد بلدرچین نر نگهداری کنید.

برای بدست آوردن تخم مرغ های بهتر و با کیفیت تر از جوجه های با کیفیت استفاده کنید و قفس آن ها را همیشه خشک و تمیز نگه دارید.

تخم گذاری همواره به عوامل تغذیه, آب و مراقبت و مدیریت بستگی دارد. جهت بهره برداری از تخم های مطلوب از بلدرچین های خود نور نقش اساسی را بازی می کند. دوره های زمانی نورپردازی جهت تخم گذاری بلدرچین ها در جدول زیر نشان داده شده است.

بلدرچین ها هیچ گاه روی تخم های خود نمی خوابند بنابراین شما میتوانید فرایند جوجه کشی از تخم ها را بوسیله ی مرغ های کر یا به صورت دستگاه های جوجه کشی مصنوعی انجام دهید.دوره زمان تبدیل تخم ها به جوجه در بلدرچین ها در حدود ۱۶تا۱۸ روز است. برای بیشترین میزان تولید تخم باید روزانه ۱۶ ساعت نور کافی در قفس وسالن پرورش بلدرچین ها تامین شود. جوجه های یک روزه به مدت ۱۴تا۲۱روز نیاز به مدیریت گرما و نور مطلوب دارند.جوجه های یک روزه بسیار حساس و آسیب پذیر هستند.

1-دمای مناسب

2-نورمناسب

3-جریان هوای مناسب

4-تراکم جوجه های بلدرچین در طول نگهداری

5-مواد غذایی و تغذیه ی مناس

6-بهداشت و مدیریت مناسب

براساس سن جوجه ها و بلدرچین ها میزان گرما و نور لازم را فراهم کنید.

مشاهده بیماری در بلدرچین ها به نسبت دیگر ماکیان بسیار اندک است. اما شما باید همیشه مراقبت های خوبی از ان ها انجام داده و به صورت مطلوب ذر مقابل هر گونه بیماری مدیریت کنید.

مدیریت و مراقبت مناسب یکی از نکات واجب پرورش بلدرچین است.

به صورت معمول انها در برابر بیماری ها واکسینه نمیشوند.جوجه های بلدرچین نمی توانند تغیرات دمای زیاد وناگهانی را تحمل کنند.بنابرین انها در تغیرات ناگهانی دما ودچار بیماری میشوند.باید در این مدت بسیار مراقب بود در مدت بیماری بلدرچین ها بسیار آسیب پذیر میشوند.

کوکسیدیوز:

اگر بلدرچین ها دچار بیماری کوکسیدیوز شوند باید به مدت سه روز به انها ؛کواکسیال۲۰؛ به صورت محلول در اب اشامیدنی به انها خورانید.به هر حال باید براساس نظر دامپزشک به انها دارو داد.

بیماری زخم انتیت:

یک گرم استروپترومایسین را در یک لیتر اب حل کرده و به مدت سه روز به جوجه ها بخورانید.این کار سبس بهبود بیماری ها خواهد شد.

بخش ششم-نکات بهداشتی پرورش بلدرچین

برای اینکه بلدرچین های خود را سالم و با کیفیت نگه دارید روش های بهداشتی دهان و گوارش که در زیر به انها اشاره شده است را انجام دهید:

۱-همیشه سعی کنید انها را خشک و تمیز نگه دارید.

۲-مطمین شوید که تهویه و جریان هوای مطلوب و نور مناسب در سالن پرورش انها فراهم شده است.

3-جوجه ها و بلدرچین های بالغ را از نظر سنی از یکدیگر جداکنید.

4-پرنده های مرده را بسوزانید یا در زیر خاک دفن کنید.

5-به سایر پرندگان حیوانات و افراد غریبه اجازه ورود به پرورشگاه و سالن پرورش داده نشود.

6-از ذخیره ی تغذیه ی مناسب و بهداشت کافی اطمینان پیدا کنید.

7-بر اساس نیاز انها اب سالم و تازه فراهم شده باشد.

گوشت و تخم بلدرچین بسیار خوش طعم و سرشار از مواد مغذی است.به همین خاطر همواره بازار فروش خوبی برای محصولات مرتبط با انها فراهم است.

همانگونه که سایز بلدرچین و تخم ان بسیار کوچک است قیمت گوشت و محصولات ان به نسبت ارزانتر است و تمام اقشار مردم قدرت خرید این فراورده ها را دارند.

به همین دلیل شما نگرانی زیادی در صدد فروش محصولات خود نخواهید داشت.شما به آسانی میتوانید در فروشگاه های تخم و گوشت بلدرچین های مزرعه خود را عرضه کرده و به فروش برسانید.اما بهتر است استراتژی فروش محصولات خود را قبل از شروع پرورش بلدرچین تعیین کنید.زیرا در سراسر جهان تمامی نقاط به صورت یکسان امکان بازاریابی و فروش را ندارند.

در واقع پرورش بلدرچین نقش اساسی را در تامین مواد غذایی مناسب و لازم برای زندگی ایفا میکند.

و تجارت پرورش تخم بلدرچین میتواند منبع مناسبی جهت اشتغالزایی باشد و سبب بدست آوردن درآمد بیشتر در کنار شغل اصلی شما باشد.

پرورش بلدرچین همواره بسیار سرگرم کننده و آسان بوده اگر شما قصد دارید به این شغل بپردازید و ریسک آن را بپذیرید سعی کنید که از چند مزرعه پرورش بلدرچین در محل زندگی خود دیدن کنید و سپس کار خود را شروع کنید. با آرزوی موفقیت شما…

هر گونه سوالی در این زمینه دارید در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

منبع: هنر فردی
هنر فردی
رایگان
دریافت فایل
شنبه 23 تیر 1403، ساعت 01:21