غذا و نحوه نگهداری بلدرچین گوشتی و تخمگذار خانگی +فیلم آموزشی

در ادامه مطالب آموزشی و کاربردی پرورش بلدرچین، در این مطلب نحوه تغذیه و نگهداری گوشتی و تخمگذار خانگی هم بلدرچین گوشتی و هم تخم گذار در منزل را به شما آموزش
غذا و نحوه نگهداری بلدرچین گوشتی و تخمگذار خانگی +فیلم آموزشی

در ادامه مطالب آموزشی و کاربردی پرورش بلدرچین، در این مطلب نحوه تغذیه و نگهداری گوشتی و تخمگذار خانگی هم بلدرچین گوشتی و هم تخم گذار در منزل را به شما آموزش می دهیم.

1- فیلم آموزشی

 

این مطلب را حتما بخوانید! 10 نکته بسیارمهم قبل از شروع پرورش بلدرچین در منزل که حتما باید بدانید!

2- بهترین غذا برای بلدرچین و چه مقدار؟

1- برخی اقلام مورد استفاده در دان بلدرچین شامل : دانه ذرت ، کنجاله سویا ، دانه گندم ، کنجاله کلزا ، گلوتن ذرتف نمک ، روغن سویا ، پودر صدف ، سبوس گندم ، پودر یونجه ، پودر ماهی ،پودر گوشت و …

2- برای اینکه یک دان بلدرچین با ارزش غذایی مورد نیاز را داشته باشیم باید آنالیز مواد اولیه را بررسی کنیم، آنالیز برخی از اقلام مورد استفاده در دان بلدرچین به شرح زیر می باشد.

 

بلدرچین

توی این پک فوق العاده، روش پرورش بلدرچین رو به صورت اصولی یاد بگیر. پرورش بلدرچین اصول خاص خودشو داره اما با کمک این پک می تونی به درآمد فوق العاده بالا و بازدهی بی نظیر برسی. فقط 5 روز از وقتتو می گیره!

 

3- نوشتن یک فرمول مناسب مستلزم آن است تا با توجه به فراوانی نهاده ها و بررسی قیمت آن ها طوری اقلام را انتخاب کنیم تا فرمول دان بلدرچین با حفظ ارزش غذایی دارای قیمتی مناسب و ارزان باشد. مثلا برای تامین انرژی جیره غذایی بلدرچین می توان از ذرت و یا گلوتن ذرت استفاده کرد.

بلدرچین 1

4- ما در اینجا یک جیره پیشنهادی برای تغذیه بلدرچین ها برای شما داریم فرمول دان بلدرچین پیشنهادی توسط متخصصین علوم دام و طیور تهیه شده و سال هاست در مزارع به عنوان غذای بلدرچین مورد استفاده قرار گرفته است.

5- لازم به ذکر است برای بالا بردن راندمان کار بهتر است با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه فعالیت و فصول مختلف سال جیره های اختصاصی داشته باشید . برای این کار می توانید از متخصصین پرورش طیور در استان خود مشاوره بگیرید.

برای آشنایی کامل با آب و دان بلدرچین جزوه پی دی اف زیر را دانلود کنید:

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!

 

دانلود pdf آموزش آب و دان بلدرچین

3- نگهداری از بلدرچین تخم گذار و گوشتی

کلیات:

برای نگه داری بلدرچین اول از همه نیاز به یک محل نگهداری دارید مثلا حیاط ،بالکن یا … ولی بهتره جایی باشه که خنک باشه و نور گیر داشته باشه و نور مصنوعی دخیل نباشه که بازده بهتری داشته باشه.

دومین چیز قفس بلدرچین است که مهمه و بهتره این جوری باشه دارای تهویه (لازم به هوا کش نیست همین که جایی برای عبور هوا باشد)اندازه مناسب که چون این پرنده ها کوچیک هستن جای زیادی نمیخوان و میشه اونها رو داخل یک جعبه میوه چوبی نگه داشت که اگه دو تا باشه جای بیشتر و بهتره، جایی برای بستن ظرف آب و غذا که هنگام حرکت بلدرچین ها کج نشود و نریزد. بهتره زیر بلدرچین ها رو خاک بریزیم چون هم از بوی فضولاتشون میکاهه و هم بلدرچین ها غلتیدن توی خاک رو دوست دارن و تفریحشونه.

بهتره جفت باشن چون در صورت تکی بودن اگر پرنده نر باشد دائم سروصدا ایجاد میکند. بعد نگه داری کردن تقریبا به مدت دو ماه پرنده شما شروع به تخم گذاری میکند.

پرورش-بلدرچین-در-خانه

محل نگهداری: 

مطلب مشابه: همه فواید و خواص تخم بلدرچین، قیمت و روش پخت آن بصورت کاملا سالم

شرایط نگهداری:

بلدرچین در یک ناحیه مناسب از نظر درجه حرارت پرورش داده می شود و به سالن رشد در سن ۲ تا ۳ هفتگی انتقال می یابد.

قفس-پرورش-بلدرچین

خیلی بهتر است که از استرس های بیمورد جلوگیری کرده و در زندگی کوتاه بلدرچین آنرا از محلی به محل دیگر جابجا نکنیم. هر سیستمی که به کار رود تکنیک نگهداری و پرورش بلدرچین مثل مرغ است و دستگاه مادر و قفسها و وسائل مورد استفاده باید با پرورش بلدرچین وفق داده شوند. درجه حرارت زیاد و صحیح برای تولید خوب بلدرچین نقش حیاتی دارد و پرندگان باید در حرارت ۳۵ تا ۳۶ درجه ساتیگراد ( ۹۵ تا ۹۷ درجه فارنهایت) نگهداری شوندکه بتدریج در عرض ۳ هفته به ۲۰ درجه سانتیگراد(۶۸ درجه فارنهایت) می رسد کاهش پیدا نماید. شروع خوب حیاتی بوده و بهتر این است که با غذا و آب در سینی های پلاستیکی شروع کنیم و کمی بعد از آن انها را به فنجانهای اتوماتیک یا نیپلی عادت داده و از وسائل قبلی ترک عادت نمائیم. پرندگان بایستی بمیزان ۱۵۰ پرنده به ازای هر متر مربع روی کف پرورش داده شوند و در هفته دوم به ۱۰۰ پرنده در همان فضا برسانند.

پرورش-بلدرچین-در-منزل

شدت نور خیلی اهمیت دارد و بایستی در موقع شروع خیلی روشن (۶۰ تا ۷۰ لوکس) بوده و در هفته سوم به ۱۰ لوکس برسد. هنگامیکه روشنائی کاملا کنترل میشود می توان به پرندگان ۲۳ ساعت در روز روشنائی داده و بهتر این است که از سن یک روزگی یک ساعت در شبانه روز تاریکی در نظر بگیریم و انها را به تاریکی احتمالی عادت بدهیم تا در صورت بوجود آمدن تاریکی در ارتباط با خاموشی برق اشکالی پیش نیاید. در مورد پرندگانی که روی کف پرورش داده می شوند بهترین بستر پوشال یا کاه خرد شده است. در این مورد مواظبت خاصی بایستی صورت گیرد که بستر در جای خشک انبار شود.

جهت دستیابی به حداکثر میزان تخم ۱۴ تا ۱۶ ساعت روشنائی مورد نیاز است. به طور کلی فضای لازم جهت یک بلدرچین بالغ سطحی به مساحت ۲۰ اینچ مربع می باشد. جالب اینکه میزان تخمگذاری بلدرچین ها در تراکم بیشتر افزوده می شود.

4- نکات دیگر

1- همیشه قفس آن ها را خشک و تمیز نگه دارید.

2- هنگام تهیه دان یا غذا به کیفیت مواد اولیه توجه کنید. مواد اولیه دان بلدرچین بایستی رنگ و بوی طبیعی داشته و فاقد هرگونه ناخالصی باشند. همچنین از نظر میزان رطوبت باید بررسی شوند تا پس از ترکیب دچار فساد نشود.

3- بلدرچین های با سنین متفاوت را از همدیگر جدا نگه دارید.

بلدرچین

4- اقلام درشت سایز جیره غذایی بلدرچین که اقلام پایه هستند مانند ذرت، گندم و سویا و … حتما باید در سایز مورد نیاز آسیاب شوند و با سایر مواد مانند مکمل ها و ویتامین ها که معمولا پودری و آردی شکل هستند ترکیب شوند. ابتدا مواد اصلی غذا را آسیاب کنید و سپس وارد میکسر کنید سپس ویتامین ها و سایر مواد پودری و کم حجم را با هم ترکیب کنید و به مرور زمان وارد میکسر کنید.

5- بلدرچین های مریض را از سالم جدا کنید.

6- مقدار دان که هرروز باید به هر جوجه بدیم چقدره؟ در یک دوره پرورش (حدود ۴۰ روز) به ۷۰۰ گرم دان نیاز دارند.

7- پرنده ی مرده را سوزانده یا زیر خاک دفن کنید.

8- آب تمیز و تازه به اندازه کافی مطابق نیازشان فراهم کنید.

هرگونه سوالی در زمینه تغذیه و نگهداری بلدرچین گوشتی و تخم گذار در منزل دارید در بخش نظرات با ما مطرح بفرمایید.

منبع: هنر فردی
هنر فردی
رایگان
دریافت فایل
شنبه 30 تیر 1403، ساعت 06:25