بهترین بذر قارچ چیست و از کجا تهیه کنیم؟

در این پست می خواهیم شما را با بهترین نمونه بذر قارچ آشنا نماییم و همچنین روش تهیه بذر قارچ را به شما علاقمندان به حرفه پرورش قارچ آموزش دهیم.
بهترین بذر قارچ چیست و از کجا تهیه کنیم؟

در این پست می خواهیم شما را با بهترین نمونه بذر قارچ آشنا نماییم و همچنین روش تهیه بذر قارچ را به شما علاقمندان به حرفه پرورش قارچ آموزش دهیم. 

مقدمه :

بذر قارچ همان ریشه پرورش یافته بر روی دانه غلات می باشد. البته الزاما بر روی دانه غلات بذر قارچ رشد نمی یابد بلکه بر روی خاک اره یا پیم های چوبی و یا حتی در محیطی مایع نیز می توان بذر قارچ را آماده کرد. البته بهترین روش در دنیا بر روی دانه غلات چون چاودار، گندم و یا ذرت است. که درایران بر روی دانه گندم آماده سازی بذر قارچ انجام می شود. کیفیت بذر پایه و اساس موفقیت در تولید قارچ خوراکی است. چنانچه بذر یا اسپان فاقد کیفیت مطلوب باشد، اگر سایر شرایط نیز کاملاً مهیا باشد موفقیتی در کشت قارچ حاصل نخواهد شد.

پست مشابه : 40 تا از بهترین تصاویر انواع قارچ پرورشی +سالن های پرورش قارچ

بهترین بذر قارچ در ایران:

در ایران دو نوع بذر قارچ وجود دارد . بذر قارچ دکمه ای و صدفی که بذر قارچ دکمه ای به علت مصرف بیشتری که قارچ دکمه ای دارد ، مسلماً فروش بیشتری نیز دارد.

 

پرورش قارچ

توی این پک فوق العاده، روش پرورش قارچ خوراکی رو به صورت اصولی یاد بگیر. پرورش قارچ خوراکی اصول خاص خودشو داره اما با کمک این پک می تونی به درآمد فوق العاده بالا و بازدهی بی نظیر برسی. فقط 5 روز از وقتتو می گیره!

 

روش تهیه بذر قارچ صدفی:

قارچ صدفی

واحد های تولیدی کوچک می توانند بذرقارچ خود را از مراکز معتبر اینترنتی تهیه کنند ، چون برای آنها مقرون به صرفه نیست که خودشان تولید کنند، اما واحد های بزرگ پرورش قارچ می توانند با ایجاد یک واحد آزمایشگاهی با تجهیزات لازم اسپان مصرفی خود را تولید کنند که هم از لحاظ اقتصادی، افزایش کیفیت و راندمان محصول پیشرفت خواهند کرد. در حال حاضر قیمت یک کیلو بذر قارچ صدفی در کشور ما بین 6000 تا 8000 تومان بسته به نوع قارچ است.

 روش تهیه اسپان ( بذرقارچ ):

 

لینک دانلود این ویدئو

جهت تهیه اسپان ( بذرقارچ ) ابتدا بایستی یک نژاد از قارچ را که با محصول و سازگار با اقلیم منطقه باشد را انتخاب و سپس قطعه ای از بافت قارچ را در زیر هود میکروبیولوژی استریل می کنیم و سپس آن را به محیط کشت PDA (سیب زمینی، دکستروز و آگار) منتقل می کنیم. بعد از آن ظروف حاوی محیط کشت در داخل انکوباتور با دمای 1± 22 درجه سانتی گراد نگهداری می شود تا شبکه میسیلیومی در سطح ظروف کاملا” پراکنده شود. پس از آن ظروف را جهت کنترل رشد میسیلیوم در دمای 4+ درجه قرار می دهیم. برای تهیه اسپان ( بذرقارچ ) نیاز به یک ماده زمینه ای مناسب می باشد که اکثرا” از دانه گندم استفاده می شود. البته می توان از بذر چاودار و ارزن نیز استفاده نمود. پس از انتخاب ماده زمینه ای ( دانه گندم ) با توجه به ارتباط مستقیم سرعت توسعه شبکه میسیلیومی با محتوای رطوبتی ماده زمینه ای می بایستی ماده زمینه ای را در آب خیسانده و جوشاند که با این روش آلودگی دانه ها نیز از بین می رود. برای جوشاندن مقدار 15 کیلو گرم دانه گندم را در 15 لیتر آب به مدت 15 دقیقه می جوشانند و سپس دانه ها را در آب جوشانده به مدت 20 دقیقه قرار می دهند.

این پست پر بازدید را از دست ندهید: 6 نکته بسیار مهم روش پرورش قارچ دکمه ای بصورت اصولی و مدرن

پس از جوشیدن و خیس خوردن، دانه ها را بر روی یک توری منتقل تا دانه ها سرد شده و آب اضافی آنها خارج شود. در این مرحله جهت جلوگیری از لزج شدن دانه ها مقداری سولفات کلسیم هیدراته ( گچ ) به دانه ها اضافه می کنیم درجه اسیدیته دانه ها نیز بایستی تا حدودی قلیایی باشد ( بین 5/6 تا 2/7) . پس از این مرحله برای اینکه از هر گونه آلودگی در مراحل رشد میسیلیوم ها جلوگیری شود دانه ها را گند زدایی می کنیم که معمولا” این کار به وسیله دستگاه اتوکلاو انجام می شود، پس از گندزدایی دانه ها را در محیطی تمیز و فاقد آلودگی سرد می کنیم تا دمای آن به 25 تا 30 درجه سانتی گراد می رسد. سپس قطعه ای حدود 1 سانتی متر از کشت بافت تازه را استریل کرده و در داخل ظروف حاوی دانه ها منتقل می کنیم تا تلقیح نیز انجام شده باشد. پس از تلقیح می بایستی به مدت دو هفته در انکوباتور با درجه حرارت1±23 درجه سانتی گراد نگهداری می شود تا میسیلیوم ها کاملا” رشد کرده و درتمامی سطح بذر گسترش یابد. پس از طی این مراحل اسپان قارچ صدفی ( بذرقارچ ) برای بستر زنی آماده می باشد.

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!

 

 بذرقارچ خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد :

1- توده بذرقارچ کاملا” سفید و شبکه میسیلیومی اطراف تمامی دانه ها را پوشانده باشد .

2- رنگ اسپان تازه ( بذرقارچ ) سفید است، اگر قهوه ای بود نشانه کهنه و مانده بودن بذرقارچ است .

3- توده بذرقارچ بایستی فاقد هر گونه کپک و لکه های رنگی باشد .

4- بوی ترشیدگی ندهد .

برای تهیه بذرقارچ یا مشاوره در این زمینه می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید:

36306353-026

نمابر: 36305453 – 026

موبایل: 09126888295 و 09121780442

کاربران گرامی! لطفاً سؤالات و پیشنهادات خود را با ما در بخش نظرات مطرح نمایید.

منبع: هنر فردی
هنر فردی
رایگان
دریافت فایل
پنج‌شنبه 30 فروردین 1403، ساعت 23:28