8 نکته بسیار مهم آموزش جوشکاری برق که حتما باید بدانید!

در مطالب گذشته آموزش هایی را درباره جوشکاری الکترود و آرگون و همچنین آموزش تصویری جوشکاری زیر آب در اختیار شما قرار دادیم . امروز در این پست می خواهیم شما را
8 نکته بسیار مهم آموزش جوشکاری برق که حتما باید بدانید!

در مطالب گذشته آموزش هایی را درباره جوشکاری الکترود و آرگون و همچنین آموزش تصویری جوشکاری زیر آب در اختیار شما قرار دادیم . امروز در این پست می خواهیم شما را با نکاتی که در حین جوشکاری باید رعایت کنید را به شما یادآوری نماییم.

مقدمه:

همانطور که می دانید جوشکاری یکی از مشاغل پر زحمت و یکی از رشته های آموزشی سازمان فنی و حرفه ای می باشد. جوشکاری انواع مختلفی دارد که در تمام آنها باید نکات ایمنی را رعایت کرد تا از خطرات احتمالی در امان بود.

فیلم آموزش انواع جوشکاری:

 

لینک دانلود این ویدئو

 

جوشکاری

توی این پک فوق العاده،جوشکاری رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! جوشکاری رو سریع و راحت یاد بگیر وحسابی پول دربیار!

 

پوشش مناسب حین کار:

داشتن پوشش مناسب برای ایمنی در هنگام جوش برای محافظت از اشعه ماوراء بنفش ساطع شده از قوس جوشکاری خیلی موثر است. بدون لباس آستین دار شما دچار آفتاب سوختگی خواهید شد. از  کلاه های ایمنی با قابلیت تنظیم لنز استفاده کنید تا در هنگام انجام جوشکاری بدون آسیب رساندن به چشم، به راحتی مشاهده کنید که چه انجام می دهید. یکی دیگر از راه های حفاظت از چشم استفاده از عینک محافظ در زیر کلاه جوشکاری است. چون امکان دارد قسمتی از فلز که پلیسه دارد به چشم شما اثابت کند. همچنین استفاده از دستکش برای محافظت از دستها ضروریست.

مطلب مشابه : دانلود رایگان 6 فیلم بسیار مهم آموزش جوشکاری الکترود و آرگون+جزوه pdf

تمرین جوشکاری خوب

در جوشکاری معمولا فقط به دنبال ایجاد یک خط مستقیم نیستیم. در عوض با انبر جوشکاری اتصالات حلقه ای شکل ایجاد کنید. در واقع به دنبال انجام یک حرکت دایره ای گسترده باشید. این امر موجب می شود جوش شما استحکام بیشتری داشته باشد. با استفاده از این تکنیک شما یک خط جوش زیبا و بودن عیب خواهید داشت.

آماده شدن جهت انجام جوشکاری قبل از شروع آن

انتخاب الکترود مناسب:

برای انجام جوشکاری با توجه به نوع فلز باید الکترود با قطر مناسب انتخاب کنید. برای فلزات نازک از الکترود با قطر کم و نیز برای فلزات ضخیم، از الکترود با قطر زیاد استفاده کنید. همچنین دقت کنید جنس الکترود انتخابی با فلز جوشکاری شما مطابقت داشته باشد. برای مثال اگر قصد جوش دادن آلومینیوم را دارید از الکترود آلومینیوم استفاده کنید.

جوشکاری-زیر-آب

رفع مشکلات احتمالی:

ممکن است در هنگام جوشکاری مشکلات متعددی رخ بدهد. امکان دارد که یک جوش استحکام مناسب را نداشته باشد و یا اینکه به خوبی پر نشده باشد. در این موارد شما نیاز دارید علت بوجود آمدن این مشکلات را بدانید تا آن ها را برطرف کنید. مشکلاتی که امکان دارد رخ دهد عبارتند از :

 

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!

 

سوراخ شدن فلز در حین جوشکاری:

این مشکل به جهت بالا بودن آمپر دستگاه می تواند باشد. بالا بودن آمپر می تواند باعث ایجاد گرمای بسیار بالا شده و فلز جوش شما را سوراخ کند. علت دیگر این مشکل می توان سرعت پایین تغذیه الکترود باشد.

گل نگرفتن جوش و یا آلوده شدن نوک انبر جوش به فلز:

در این مورد نیز امکان دارد که میزان ولتاژ کاری بالا و یا سرعت تغذیه الکترود پایین باشد. اگر فلز زیادی به نوک انبر شما می آمیزد نشانه انجام اشتباه فرآیند است.

 لگد زدن انبر به جوش:

این مورد می توان در اثر ولتاژ بسیار پایین و سرعت تغذیه الکترود بسیار بالا باشد، رخ دهد. از نشانه های دیگر این مورد این است که جوش فقط در قسمت بالای اتصال می نشیند و شما به راحتی با انگشت می توان آن را بردارید. این نشانه ها بیان گر ایجاد یک جوش ضعیف است که حتما باید تعمیر شود.

به صدای جوش خود گوش دهید:

یک جوش خوب صدایی پایدار دارد که خیلی بالا و پایین نمی شود. صدایی شبیه به سرخ کردنی. برخی جوش ها که باید از آن ها پرهیز کنید صدایی شبیه به صدای بلند گاز یا فشفشه دارد. هریک از این ها بیان گر یک جوش با عیب و نقص است. اگر شما مهارت کافی داشته باشید می توانید با گوش دادن به صدای یک جوش بگویید که آن خوب است یا مشکل دارد.

همچنین می توانید در کنار این مطالب با : دانلود رایگان 6 فیلم بسیار مهم آموزش جوشکاری زیر آب +جزوه pdf مهارت خود را در جوشکاری بالا ببرید.

دقت بیشتر در جوشکاری بالای سر:

در جوشکاری بالای سر حساسیت ها بیشتر است قطرات فلز از حوضچه جوش ذر این حالت دیر تر از وضعیت قائم فرو می چکد جوشکاری بالای سر تقریبا به همان شیوه جوشکاری در وضعیت افقی است با این تفاوت که بلاید تا حد امکان حوضچه مذاب را کوچک نگه داشت.

در مواجه با برق زدگی چشم بایدچکار کنیم؟

دوستان گرامی! شما می توانید نظرات و دیدگاه های خودتان را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

از دست ندهید

منبع: هنر فردی
هنر فردی
رایگان
دریافت فایل
پنج‌شنبه 30 فروردین 1403، ساعت 16:19